Celem szkolenia jest zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu planowania projektu oraz jego realizacji. Harmonogramowanie projektów, a następnie kontrola przebiegu jego realizacji, ma kluczowy wpływ na efekt końcowy projektu zakończony sukcesem. Dlatego też wiedza związana z prawidłowym zaplanowaniem projektu, dobraniem zadań, stworzeniem powiązań między nimi oraz przydzieleniem konkretnych zasobów, ma ogromne znaczenie w efektywnym zarządzaniu projektem. Czynniki te mają też niebagatelne znaczenie, jeżeli chodzi o stronę finansową projektu. Na kursie uczestnicy dowiedzą się także, jak sprawnie kontrolować przebieg realizacji projektu oraz wpływać na właściwą realizację zadań.
-
Po ukończeniu kursu każdy uczestnik będzie potrafił:
-
stworzyć poprawny harmonogram projektu,
-
wprowadzić fazy projektu oraz stworzyć odpowiednią hierarchię zadań projektu,
-
przypisać określony czas trwania do zadań oraz wprowadzić zależności między zadaniami,
-
oszacować prawidłowy koszt zadań,
-
przypisać zasoby pracy (ludzi), sprzęt oraz materiały do zadań projektu,
-
wprowadzić punkty kontrolne do projektu,
-
określić i sprawować kontrolę nad zadaniami znajdującymi się na ścieżce krytycznej projektu, mającej newralgiczny wpływ na czas trwania projektu,
-
wprowadzać ostateczne terminy zakończenia poszczególnych zadań oraz ograniczenia do zadań,
-
zapisywać plan bazowy i sprawować kontrolę nad realizacją poszczególnych zadań,
-
wprowadzać postęp realizacji zadań,
-
reagować na opóźnienia prac,
-
przewidywać, jak opóźnienie zadania wpłynie na czas zakończenia projektu,
-
niwelować nadmierne przeciążenia zasobów,
-
raportować postęp realizacji prac projektu,
-
tworzyć poprawny wykres Gantta.
Materiały szkoleniowe
Uczestnicy szkolenia otrzymają następujące materiały szkoleniowe: Skrypt obejmujący kompendium wiedzy z problematyki planowania i zarządzania projektami w programie MS Project, Zbiór praktycznych ćwiczeń z planowania i zarządzania projektami w programie MS Project.
Opieka poszkoleniowa
W ciągu dwunastu miesięcy od daty ukończenia szkolenia, w przypadku pojawienia się ewentualnych problemów z obsługą programu MS Project, każdy z kursantów będzie miał możliwość bezpłatnego kontaktu z wykładowcą.
Certyfikaty
Osoby uczestniczące w szkoleniu z zakresu planowania i zarządzania projektami w programie MS Project otrzymują certyfikaty. Certyfikat wydawany przez firmę Akademia Komputerowa AkKom potwierdza udział w szkoleniu oraz nabycie umiejętności posługiwania się programem MS Project podczas planowania i zarządzania projektem.
Dostosujemy szkolenie do Ciebie!
Aby maksymalnie dostosować się do Państwa oczekiwań związanych ze szkoleniami, wprowadziliśmy możliwość przygotowania ćwiczeń szkoleniowych specjalnie dla Państwa. Dzięki temu na szkoleniu istnieje możliwość przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych ściśle dostosowanych do potrzeb kursantów.
Forma Szkolenia
Szkolenie ma formę warsztatową. Uczestnicy pracują na programie MS Project wykonując zadania praktyczne. Dzięki temu mogą w szybki sposób przyswoić obsługę programu oraz tworzenie harmonogramów i sposób ich realizacji.
Szkolenie rozpoczyna się od krótkiego wykładu z zakresu teorii zarządzania projektem. Trener w trakcie wykonywania ćwiczeń wprowadza także elementy teorii, w konsekwencji kursanci mogą zagadnienia teoretyczne związane z planowaniem i zarządzaniem projektem odzwierciedlać na tworzonym przez siebie harmonogramie.
Jest to najlepsza forma przyswajania wiedzy z zakresu obsługi samego programu Ms Project, jak również zastosowania praktycznych i użytecznych przypadków harmonogramowania (planowania) oraz realizacji projektu.
Wykładowca przed szkoleniem diagnozuje także preferencje kursantów co do zakresu tematycznego prowadzonych przez nich projektów. np. czy są to projekty budowlane, informatyczne czy np. produkcyjne.
Wprowadzenie do zarządzania projektami
Kursanci zapoznają się z regułami tworzenia harmonogramów oraz poznają możliwości programu Ms Project, zapoznają się także z podstawowymi narzędziami służącymi do planowania.
- Zasady tworzenia harmonogramu
- Model planowania
- zakres projektu
- czas trwania projektu
- zasoby projektu
- Koszty projektu
- Równanie planowania: czas trwania = praca/jednostki zasobu
- Widoki w Ms Project
- Określanie kalendarzy projektu
- Określenie daty rozpoczęcia lub zakończenia projektu
- Właściwości projektu
Tworzenie harmonogramu
W tej części szkolenia kursanci poznają, w jaki sposób zapisać i stworzyć poprawny harmonogram prac projektu, określając poszczególne zadania harmonogramu oraz ich właściwości. Poznają także, w jaki sposób stworzyć zależności między zadaniami oraz przypisać do nich opóźnienia bądź wyprzedzenia czasowe. Nauczą się również, jak wprowadzać punkty kontrolne i zadania o ciągłym czasie trwania oraz zadania cykliczne.
- Wprowadzanie prostych zadań do projektu
- Tworzenie hierarchii zadań i określanie poszczególnych faz projektu
- Określanie czasu trwania zadań
- Różnice między czasem trwania zadań a czasem kalendarzowym
- Wprowadzanie kamieni milowych, punktów kontrolnych oraz zadań o ciągłym czasie trwania
- Określanie zależności między zadaniami
- Wstawienie notatek i innych dokumentów do zadań projektu
Zasoby w projekcie
Zasoby określane jako praca – czyli ludzie pracujący w projekcie, materiały, sprzęt i koszty zostaną dodane do zadań w projekcie. W tej części kursanci nauczą się, jak określać zasoby w projekcie, jak modyfikować ich właściwości, wprowadzać kalendarz pracy dla danego zasobu i określać koszty pracy zasobu.
- Przydzielanie zasobów do arkusza zasobów
- Rodzaje zasobów: zasoby pracy, zasoby typu materiał, sprzęt oraz koszt
- Określenie i przypisanie kalendarza do zasobu
- Zmiana właściwości zasobu
- Przypisywanie zasobów do zadań w projekcie
- Wstawienie do zadań zasobów typu praca, materiał i koszt
- Przypisywanie terminu ostatecznego do zadań
Analiza powstałego harmonogramu
Po zaplanowaniu projektu należy sprawdzić, czy wszystkie prace będą wykonywane w odpowiednim terminie oraz czy nie nastąpiło przeciążenie zasobów, które może spowodować nie tylko zwiększenie kosztów, ale także niemożność wykonania zadań. W tym dziale kursanci dowiedzą się, jak likwidować przeciążenia oraz jak skutecznie wpływać na skrócenie czasu trwania projektu i tym samym spowodować szybsze zakończenie wykonywania określonych zadań. Poznają także sposoby analizy kosztów projektu.
- Znajdowanie przeciążeń zasobów
- Analiza ścieżki krytycznej
- Wpływanie na czas rozpoczęcia lub zakończenia projektu
- Przypisywanie kosztów stałych do projektu
- Analiza kosztów projektu
Realizacja planu projektu - postęp prac
W tej części kursanci zaczną realizować projekt konfrontując harmonogram z rzeczywistym wykonywaniem prac. Wiedza o postępie prac wpływa na sprawną kontrolę realizacji projektu. Kursanci poznają także sposoby na to, aby nie powstawały opóźnienia i aby postęp prac był adekwatny do czasu ich zaplanowania.
- Zapisywanie planu bazowego projektu
- Wprowadzanie postępu prac do projektu
- Wprowadzenie zmian do projektu
- Uaktualnienie zadań
- Odchylenia w projekcie
- Rozwiązywanie problemów z realizacją zadań
Raporty w projekcie i drukowanie
W tej części szkolenia kursanci poznają metody tworzenia raportów, które ułatwią im sprawowanie kontroli nad realizacją projektu. Zapoznają się także ze sposobami tworzenia wydruków.
- Pokazywanie raportów z przebiegu realizacji zadań
- Tworzenie raportów kosztowych
- Tworzenie raportów typu: kto wykonuje co
- Drukowanie widoku projektu
- Drukowanie wykresu Gantta
Zapisz się na interesujący Cię termin szkolenia
Miejsce
Cena
Czas trwania
Termin
1220,00 zł netto
1500,60 zł brutto