Program PLANISTA jest przeznaczony do sporządzania harmonogramów robót dla różnych branż: budowlanych, montażowych, instalacyjnych i innych. Za pomocą analizy sieciowej PERT lub GANTT, system wyznacza czas przedsięwzięcia, ścieżkę krytyczną, a także rezerwy czasu dla poszczególnych czynności. Na podstawie otrzymanych danych można racjonalnie zaplanować produkcję przedsiębiorstwa oraz określić niezbędne do jej wykonania środki, w tym również finansowe. Możliwa jest też dynamiczna korekta danych, dzięki czemu można aktualizować harmonogram, uwzględniający ewentualne odstępstwa od przebiegu wykonania planu.
Program PLANISTA współpracuje z wieloma programami do kosztorysowania (Norma Pro, Rodos, Promax, Softbud, Vigor, i inne) i może odczytywać nazwy pozycji kosztorysowych, obmiary, ilości oraz ceny wszystkich nakładów na podstawie kosztorysu.
PLANISTA pozwala również na niezależny od kosztorysowania sposób pracy, dzięki czemu jest przydatny nie tylko w firmach o profilu budowlanym, ale w każdym przedsiębiorstwie, które zamierza w swoim działaniu zastąpić intuicyjne przewidywanie rzetelnym planowaniem. PLANISTA to prosty w obsłudze program, który daje ogromne możliwości analizy przedsięwzięć pod względem wielu czynników ekonomicznych oraz zapewnia idealne dopasowanie opcji pracy do indywidualnych wymagań Użytkownika.
Najważniejsze funkcje programu:
- modelowanie kosztów związanych z czasem, np. kosztów, kar umownych;
- sortowanie i filtrowanie czynności na ekranie z harmonogramem i na wydrukach wg różnych kryteriów w zdefiniowany przez siebie sposób;
- współpracuje z wieloma programami do kosztorysowania, odczytuje nazwy pozycji kosztorysowych, obmiary, ilości oraz ceny wszystkich nakładów;
- przesyłanie do Excela zestawień miesięcznych dla nakładów rzeczowych lub wartości finansowych;
- porównywanie rzeczywistych kosztów robocizny z przewidywanymi w kosztorysie;
- automatyczne sporządzanie planów w układzie dziennym lub miesięcznym. przy wykorzystaniu analizy sieciowej (wbudowanej w program) możliwe jest:
- zbudowanie siatki zależności ułatwiającej skontrolowanie logiki układu całego przedsięwzięcia, następstw i równoległości działań;
- wyznaczanie minimalnego czasu trwania przedsięwzięcia, ścieżki krytycznej i rezerw czasu dla poszczególnych czynności poprzez wykorzystanie czynności hamakowych istnieje możliwość odwzorowania kosztów związanych z czasem, takich jak kary umowne, dzierżawy czy przestoje.